Zobacz również

Jak dobrać pompę obiegową do instalacji grzewczej?

Dodano: 2016-07-04 Przez: admin


 
Dzisiaj najczęściej korzysta się z pompowych, czyli ciśnieniowych układów grzewczych. Wspomagają one krążenie ciepłej wody pomiędzy kotłem a grzejnikami za sprawą różnicy ciśnień, za które odpowiada pompa.
 
W sprzedaży znaleźć można dzisiaj dużo różnych modeli pomp obiegowych przeznaczonych do instalacji grzewczych. Pomiędzy sobą różnią się one nie tylko marką, ale również konstrukcją, wydajnością i innymi parametrami. Przede wszystkim pompa obiegowa powinna być dopasowana indywidualnie do instalacji grzewczej w domu – wtedy będzie ona mogła zapewnić maksymalną efektywność pracy i jednocześnie optymalne oszczędności.
 
Podstawowe parametry przy doborze pompy obiegowej to natężenie przepływu cieczy, które określane jest symbolem V, a także wysokość podnoszenia, która oznaczana jest symbolem H. Stopień natężenia przepływu jest ustalany na podstawie pokrycia potrzeb odbiorników podłączonych do danej instalacji.
 
Stosuje się wówczas specjalny wzór – potrzebna jest wartość zapotrzebowana na energię cieplną, określenie gęstości nośnika (dla wody to 1 kg/dm3), wartość ciepła właściwego nośnika (dla wody to 4,19 kJ/(kg·K)), a także określić należy różnicę temperatury nośnika w przewodach zasilającym oraz powrotnym. Najlepiej wobec tego skorzystać z internetowych kalkulatorów lub skonsultować się z ekspertem, który będzie mógł dokonać obliczeń.
 
Gdy pompa nie zostanie odpowiednio dobrana, wówczas przede wszystkim można mieć do czynienia z niedogrzewaniem pomieszczeń – gdy jej punkt pracy będzie nieodpowiedni, wtedy ciepło nie będzie docierać do oddalonych pomieszczeń. Dodatkowo także wtedy, gdy pompa będzie pracowała na maksymalnym obciążeniu, wtedy przełoży się to na większą awaryjność jej pracy.
 
Jeżeli interesuje cię wobec tego pompa Wilo lub innej firmy, w takim przypadku pamiętaj o tym, że kluczowy jest jej prawidłowy dobór. Gdy nie wiesz, jaki rodzaj i parametry pompy wybrać, w takim przypadku skonsultuj się z ekspertami w tej dziedzinie, którzy będą mogli wykonać odpowiednie obliczenia.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy